Приклад проекту для 8-9 класу

ШосткинськийНВК:спеціалізована школа І-ІІ ступенів - ліцей
Шосткинської міської ради Сумської області



Курсова робота з трудового навчання, проект
«Виготовлення складального табурету»







Роботу виконали:
Ніколаєнко Максим Валентинович
                                                                                             Заєць Дмитро Олександрович
учні 8-в класу, Шосткинського НВК І-ІІст.–ліцею
Шосткинськоїміської ради
Сумської області.
Науковий керівник:  Стрибуль Олександр Олексійович,  вчительпершої категорії


Шостка -2016


ЗМІСТ

         ВСТУП 3

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПІДГОТОВЧИЙ ЕТАП 5
  2. КОНСТРУКТОРСЬКИЙ ЕТАП 11
  3. ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ЕТАП 14
  4. ЗАКЛЮЧНИЙ ЕТАП 18
ВИСНОВКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 19


ВСТУП
    Табурети-речі без яких ми не можемо себе почувати комфортно. Їх існує безліч видів, наприклад:кухонні,для туристів,барні та ін..Табурети виготовляються з дерева, металу, пластмас, ДСП, МДФ, фанери та інших матеріалів. Сидіння табурета буває як жорстким так і з м'яким елементом з оббивкою з тканини або шкіри. Розкладні стільці є незамінним атрибутом для риболовлі, пікніків і про. Їх завжди можна захопити  з собою, так як вони не займають багато місця, і при цьому на них цілком зручно сидіти.
    У даному проекті ми розглянемо, як зробити дерев'яний розкладний стілець своїми руками, адже в магазині такий коштує досить дорого, до того ж щось виконати самостійно завжди приємніше.Слід зазначити, що розкладні стільці можуть придатися не тільки рибалкам і любителям відпочинку на природі, а й просто в домашньому господарстві, особливо на дачі. Такі меблі можна встановити на веранді, терасі або навіть в альтанці.    Крім того, знайдеться їй застосування і в міській квартирі. Враховуючи простоту виготовлення, зробити розкладні дерев'яні стільці для дачі має сенс кожному домашньому майстру, який володіє навичками роботи з елементарним інструментом по дереву. Що стосується матеріалів, то особливих фінансових затрат для цього не знадобиться. Все що вам треба – це кілька дощечок, болти і саморізи. Такий нехитрий набір можна знайти практично в кожному сараї або гаражі.





ВИДИ ТАБУРЕТІВ ЗА ФУНКЦІОНАЛЬНИМ  ПРИЗНАЧЕННЯМ:
Кухонний табурет


Табурет, призначений для виконання робіт на кухні.

Для туристів
Складаний табурет з легкою, міцною основою, стійкою до зволоження і нагріванню.
Барний табурет
Високі табурети, з опорою для сходинок.
Для гри на музичному інструменті
Табурети, з обертовим, налаштованим по висоті сидінням.
Спеціального призначення
Призначені для певного виду робіт, і мають специфічні особливості (розмір, міцнісні показники, покриття).










  1. ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПІДГОТОВЧИЙ ЕТАП
    1. Визначення проблеми, яка спонукає до виконання проекту.
З історії стільця.
   Стілець - це найважливіше досягнення європейської культури.
Трон, крісло стоматолога, офісне крісло, клозет, інвалідний візок, дитячі "ходунки" - все це різновиди стільця. І хай на Сході люди все життя розкошують на килимах і ніжаться на подушках, ми то знаємо, що їсти, працювати, відпочивати, та і просто жити зручніше всього в сидячому положенні! Причому в наші дні стілець вже не залежить від свого найближчого родича - столу, будучи самостійним, а іноді і самодостатнім предметом інтер'єру.
    Перші табурети і низькі стільчики були ще в античній Греції. Їх використання перейняв стародавній Рим, де ці предмети меблів стали атрибутом влади і могутності. За кожним римським чиновником (курулом) ходив раб, який носив складаний табурет. Курул міг у будь-який час з гідністю присісти у затінку і з комфортом лагодити суд і розправу. Для більшої помпезності табурет був оздоблений слоновою кісткою і повчальними сентенціями.
    Уже в XV столітті європейці почали комплектувати табурети спинками і підлокітниками. Так були створені стільці і крісла, які дуже сподобалися людям інтелектуальної праці. Купці тут же придумали спинкою і підлокітниками обладнати скрині, щоб сидіти в прямому сенсі на грошах. Не для величі, а для збереження нажитого багатства. При королівських дворах всі "сидячі місця" були розписані згідно з регламентом: члени вінценосних сімей сиділи на стільцях з подушками. Знать сиділа на табуретах. Менш родовиті придворні розташовувалися на складних сидіннях. Всі інші стояли.    Втім, як особливу милість король міг дарувати підданим "право табурета" - привілей сидіти в своїй присутності.
    Особливо привабливими стали стільці в епоху бароко, хоча й продовжували бути дуже незручними з сучасної точки зору. Їх декорували чудернацьким різьбленням і покривали золотом. Щоб створити навколо себе атмосферу розкоші, Людовик XIV навіть замовив для палацу у Версалі срібні стільці. Але їхня доля закінчилася сумно - пізніше, коли країна і сам король опинилися на межі розорення, стільці переплавили на монети.
З XVII століття крісла з високими спинками і низькими сидіннями - обов'язковий предмет інтер'єру французького дворянина. Тоді ж був створений шезлонг (chaiselonge - "довгий стілець"), на якому можна не тільки сидіти, але й лежати. У наступному столітті люди, нарешті, усвідомили різницю між розслабленими і офіційними позами. Стільці почали "спеціалізуватися": з'явилися кабінетні,
перукарські, дорожні крісла, а також крісло-гойдалка, крісло для вправ (один з перших в історії тренажерів), крісло-клозет. Стільці знайшли добре знайомі нам форми та розміри.
  Довгий час були поширені "вбудовані" меблі: полаті, лави, лавки, рундуки (ящики для інструментів). Багаті господарі оббивали їх повстю, а зверху натягували червоне і зелене сукно з галуном, сап'ян або навіть вишитий оксамит. Люди менш забезпечені використовували двоколірні суконні "полавочнікі". У багатьох міських будинках можна було побачити сап'янові сінники і "бумажники" - матраци з "бавовняного паперу". Зазвичай лавки були такої ширини, що могли використовуватися у разі необхідності як ліжко. Стілець (так само називалося і крісло) в Росії з'явився імовірно в XVI столітті, знаменуючи початок поступового переходу від давньоруського типу обстановки до загальноєвропейських стильових стандартів.
  Правителі спрадавна сиділи на тронах, які, по-суті, були ексклюзивними стільцями, шикарно оздобленими, але жорсткими, з високою прямою спинкою. Царський стілець носили за государем як знак престижу, перейнявши давньоримську традицію. Вельми захоплюючі історії тронів деяких російських правителів. Наприклад, в Івана Грозного був трон італійської роботи, обклеєний кістяними пластинами з рельєфною різьбою на античні та біблійні сюжети. Його привезла в Росію в якості приданого візантійка Софія Палеолог, дружина Івана III. Трон Бориса Годунова, всипаний бірюзою і оздоблений золотом - подарунок перського шаха, цим жестом визнав загарбника царської влади повноправним государем. Дуже делікатним хабаром був стілець з ажурного золота та срібла, з вісьмома сотнями діамантів та рубінів - презент цареві Олексію Михайловичу від "скромного купчисько" Захарія Сарданского. Для десятирічного Петра був виготовлений забавний трон із замаскованим "суфлерськім" віконцем, через яке маленький правитель одержував повчання від царівни Софії. До речі, саме при Петрі I стільці широко розповсюдилися по російських містах і селах. До цього стільчики (виключаючи трони) використовувалися тільки для роботи і доїння корів. Але тепер їх впровадження стало частиною державної програми з європеїзації країни.
   Двадцяте століття ознаменоване елегантними стільцями Адольфа Лооса, Отто Вагнера і Йозефа Хофмана. Європейські авангардисти і знамените творче об'єднання "Баухаус" шукали нові форми звичних речей, в тому числі і стільців. Перша світова війна і революції втомили Старий Світ. Людям захотілося комфорту, але вже без вишукувань старих часів. Саме в той час останній директор "Баухаус", пан Міс-ван-дер-Рое, представив покоління аскетичних стільців без ніжок, на пружній конструкції з гнутих металевих трубок.
   Орієнтоване в стилі "мілітарі" виробництво 30-40-х років замінило дерево сталлю, в тому числі і в меблях. Агресивно витріщилися на світ дула трубчастих підлокітників у шезлонгах Марселя Броєра. Потім прийшла епоха наукової фантастики: брати Кастільйоні створили сидіння, цілком придатне для зорельота.
   У 60-ті роки можна було глумитися над споживчою культурою. Еро Арніо вирізав в скловолоконній кулі поглиблення, перетворивши його в трон - ось вам і красномовний зразок стилю "поп-арт". Потім з'явилися "зелені" зі стільцем-газоном італійської групи "Струм" у вигляді снопа поліуретанових стеблин. У 70-ті дизайнери потягнулися до класики: італійці з "Студіо 65" поклали набік іонічну капітель - вийшло крісельце. Дизайнер Стілетто у 80-ті роки придумав стілець "Відпочинок споживача", взявши за основу візок з супермаркету. У 90-х Філіп Старк, наче підбиваючи підсумок бурхливого століття, створює стілець "Луіс XX", названий на честь неіснуючого короля. Старовинна відмінно пізнавана форма, але з поліпропілену і алюмінію. Все повертається на свої місця, нічого нового в такій речі, як стілець, вже не придумаєш. Чи все-таки буде продовження ... Як найбільш рухлива і легко змінювана частина обстановки, стілець може продемонструвати таку різноманітність стилістичних нюансів, які навряд чи можна простежити серед інших меблів. У ньому є і чарівність старовини, і нерозгадана таємниця майбутніх метаморфоз. Стілець - це стиль, який ми вибираємо.


    1. Постановка мети і завдань творчого проекту
МЕТА:  розробити  технологію  виготовлення  розкладного дерев’яного стільця , продемонструвати етапи роботи над виробом, презентувати стілець власного дизайну.
ЗАВДАННЯ:
  • усвідомити вагомість виготовленого виробу,
  • дослідити літературу з даної теми;
  • розробити технологію виготовлення розкладного дерев’яного стільця;
  • виготовити стілець;
  • оформити технологічну документацію,
  • випробувати виріб у практичному застосуванні.
ОБЄКТ:  розкладний дерев’яний стілець.


    1. Міні-маркетингові дослідження, спрямовані на вибір об’єкта проектування та доцільність його виготовлення
1)Деревина повинна бути якісною та цілою.
2) МАТЕРІАЛ:
При виборі матеріалу краще віддати перевагу деревині твердих порід, до яких відноситься:
• Дуб;
• Ясень;
• Береза;
• Бук;
• Яблуня та ін.
    Якщо ж такої деревини немає, можна використовувати і сосну, чи інший, більш доступний матеріал. Найголовніше - дерево повинно бути добре висушеним і без тріщин.
Зверніть увагу! Перед виготовленням деталей, деревину необхідно обробити антисептичним засобом, який запобіжить процесс гниття і виникнення цвілі.      Особливо важливообробити деревину, якщостілець буде використовуватися для риболовлі.
Так як для виготовлення стільця знадобляться дощечки невеликої довжини, можна скористатися обрізками, що залишилися від виконання інших робіт. Але, навіть якщо матеріал спеціально закупити, його ціна буде незначно.
3)При конструюванні табуреток необхідно враховувати її ергономічність. Для цього визначимо параметри тіла людини.(рис. 2)
Зображеннярис.2
Розміри позначені цифрами конкретизуємо за допомогою таблиці.1.1
ЗображенняТаблиця 1.1
4)Необхідні матеріали:
  • 8-10 обрізків дощок довжиною не менше 500 мм, товщиною не менше 25 мм, шириною не менше 80мм
  • клей ПВА, столярний (по можливостівологостійкий марки D3.)
  • саморізи по дереву 70 мм.
  • морилка і меблевий лак.
 5) Інструмент:
Для роботи своїми руками слід використовувати надійний і правильно заточений інструмент
Перш ніж приступити до виготовлення стільчика, потрібно підготувати наступний набір інструментів:
• Ножівка по дереву;
• Електродриль;
• Напилки;
• Рулетка;
• Олівець;
• Наждачний папір
•Стусло
6)Креслення
Незважаючи на те, що конструкція розглянутого виробу гранично проста, перш ніж приступити до виготовлення, необхідно підготувати креслення розкладного дерев'яного стільця своїми руками. На ньому слід зобразити всі деталі і позначити їх розміри, при цьому необов'язково викреслювати конструкцію з високоюточністю в масштабі. Головне, щоб креслення було вам зрозумілий.
Як правило, виріб містить дві Х-подібнініжки, на які кріпиться сидіння. Останнє може бути виконане, як з деревини, так і міцної тканини, наприклад, брезенту.
Треба сказати, що наявність креслення знизить ймовірність допущення помилки в процессі виготовлення виробу і в деякій мірі спростить робочий процес.


2.КОНСТРУКТОРСЬКИЙ ЕТАП

Перед початком  конструювання виробу, варто враховувати чинники, які впливають на якість майбутнього виробу. Мова йде про передову технологію  обробки, урахуванням можливостей і міркувань економії при виборі матеріалу  та технологій виготовлення.
Існує багато варіантів виготовлення дерев’яних стільців, кожен з яких має оригінальний дизайн.
images (12)загруженное (2)542792
мал.1                              мал. 2                                  мал. 3











Характеристика відомих конструкцій
Конструкція повинна мати
№1
№2
№3
1.Деталі конструкції мають бути надійно з’єднані між собою
+
+
+
2.Зручністьу використанні
+
+
+
3. Мати найпростіші з’єднання і доступність матеріалів
+
   +
-
4. Мати виконавчий механізм з регулюванням
-
-
+
5. Відповідати пропорційності  форм і ліній
+
+
+
6. Мати додаткові функції
_
_
+



Для створення власного варіанту я взяв за основу стільчик мал. 1  за доступність матеріалу (деревина) та його зовнішній вигляд, функціональність ідею мал.2 . Остаточно все обміркувавши, я  сформував майбутню конструкцію, яка відповідала б наступним вимогам:
     


1.Деталі конструкції мають надійно з’єднуватись
між  собою
2. Легко складатись та розкладатись надійно
тримаючи   форму
3.Зручність у використанні і транспортуванні
4. Мати нескладні  з’єднання
5. Відповідати пропорційності  форм і ліній
6. Мати естетичний і оригінальний вигляд з поєднанням
зручних  функцій

Вибір деревини
Для виготовлення деталей виробу я обрав сосну.
Це суттєво зменшить вартість виробу.
Деревина сосни достатньо мічна і стійка   
проти гниття.
Вибір клею
Стілець призначений для використання у приміщенні та на відкритому повітрі, тому для склеювання конструкційних елементів доцільно застосовувати будь-який прозорий, водостійкий клей, що забезпечує міцне з'єднання й непомітність швів, наприклад ПВА  столяр момент.
Я віддав перевагу цьому клею тому, що він більш зручний у користуванні та застосовується для склеювання холодним способом, швидко схвачується і  продається в готовому виді. Він також нетоксичний і безпечний у використанні

Вибір лаку
Покриття лаком дозволяє захистити поверхню виробу від проникнення вологи і гниття. Щоб зберегти колір поверхні стільця можна використовувати будь-який лак,  що утворить прозору плівку, наприклад, масляні, спиртові або широко розповсюджені в побуті алкидні й акрилові  лаки.
Для свого виробу я обрав акриловий водорозчинний прозорий напівглянцевий лак. Він вологостійкий після висихання, дає однорідну напівглянцеву прозору плівку, має тривалість висихання при одношаровому покритті 1-2 години, добре витримує механічні навантаження та вплив атмосфери. Не має шкідливих домішок і токсичного запаху при застосуванні.
                                        

Вибір інструмента
При виготовленні розкладного стільця застосовувались тільки наявні в шкільній майстерні інструменти й пристосування:
Столярний верстак, свердлильний верстат, електролобзик.
Ручні інструменти : розмічальний інструмент, рубанок, набір свердел, наждачний папір ,напилки, шило , молоток, ножівка по металу і по дереву, столярний ніж, щіточки для лакування, викрутки, плоскогубці, гайкові ключі..

3. ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ЕТАП
Технологічний етап – найбільш трудомісткий процес, при якому виконуються операції виготовлення виробу.
          Мета цього етапу – якісне і правильне виконання кожної трудової операції.
  Процес виготовлення:
  1.2.Підготовка
Вона починається з придумування форми табурета, при цьому слід врахувати, що вона повинна бути максимально стійкою. Тому не радимо брати до уваги витягнуті вироби, зустріти які часто можна біля стійки бару.
Порада: висота табурета не повинна бути більше 600 мм від підлоги.
Форма - максимально наближена до кубічної.
  Звичайні стандартні моделі можна використовувати по-різному - для відпочинку, у вигляді підставки, з якою можна проводити роботи з ремонту будинку або збирати врожай з дерев у саду.
  Площа сидіння не повинна бути маленькою, краще, коли діапазон від 350 до 500 мм. Після визначення моделі, зробіть її попереднє креслення, вказавши всі розміри. Це дозволить визначитися в потребах за матеріалом.
  2.2.Процес
Запропонована інструкція розкладе все по поличках:
Збірка
  Отже, прості розкладні стільці з дерева своїми руками виготовляються в наступній послідовності:
• У першу чергу потрібно виконати складні ніжки вироби. Для цього знадобляться чотири планки товщиною близько двох сантиметрів і шириною близько чотирьох сантиметрів. Довжина підбирається довільною, відповідно до креслення.
• Далі посередині кожної планки просверливается отвір по діаметру болта, який буде з'єднувати ніжки.
• Потім рейки парами з'єднуються за допомогою болтів, в результаті чого виходять дві -х-образні рухливі деталі.
• Потім отримані деталі з'єднуються між собою двома перекладинами, які розташовуються посередині між точкою перетину планок і краєм ніжок. Довжина перекладин зазвичай становить 30-35 см.

 Кріплення виконується за допомогою саморізів, крім того додатково можна скористатися столярним клеєм. Капелюшки всіх саморізів повинні знаходитися урівень.
• Після цього треба скруглить верхнюю частину ніжок, яка буде впиратися в сидінні. Виконати цю операцію можна напилком. Також бажано обробити і нижнюю частину ніжок.
• Потім потрібно зробити сидіння. Для цього знадобляться три дощечки довжиною з поперечину і шириною близько 9 см, а також два бруски, які з'єднають дощечки сидіння. Краї планок потрібно злегка закруглити.

   Бруски повинні розташовуватися перпендикулярно дощечкам, при чому на такій відстані один від одного, щоб могли прилягати до верхньої частини ніжок. З одного боку сидіння, перпендикулярно брускі вкріпиться обмежує планка, до якої будуть упиратися складні ніжки.
• Після виготовлення сидіння, з одного боку ніжок зверху виконуються отвори під болти для кріплення сидіння. Також отвори просверливаются і в брусках самого сидіння.
• Потім потрібно з'єднати сидіння з ніжками за допомогою болтів.
• Далі виріб треба ретельно відшліфувати. Для цього можна скористатися шліфувальною машинкою по дереву або звичайною наждачним папером з дрібним зерном. У другому випадку потрібно більше часу.

• Тепер, коли стільчик практично готовий, його необхідноро зкрити лаком або морилкою, щоб захистити від впливу негативних факторів і надати йому привабливий зовнішній вигляд. Для цього поверхню потрібно очистити від пилу, що залишилася після шліфування, і нанести два шари лакофарбового покриття. Другий шар наноситься після висихання попереднього.
  Ось, власне, і вся інструкція з виготовлення дерев'яного розкладного стільчика. Якщо затратити трохи більше часу, то можна виконати розкладний стілець із спинкою, який є відмінним варіантом для пікніків і посиденьок на свіжому повітрі.

  Принцип його виготовлення такоїж, як і описано ї вище конструкції, єдине, з кожного боку одна планка х-подібної ніжки повинна бути довший другий на висоту спинки. Ці подовження з'єднуються між собою поперечними рейками-перекладинами, які і утворюють спинку стільця.
  Існує також конструкція стільця, сидіння якого виконано з двох частин. У цьому випадку стілець розбирається за принципом мольберта «хлопавка».

 Виготовляється він в такій послідовності:
• Після виготовлення ніжок, треба виконати сидінні. Кожна його частина складається з двох дощечок і перпендикулярних брусків. Причому довжина останніх становить ширину сидіння.
• Потім кожна половинка сидіння кріпиться до однієї сторони x-образних ніжок. У підсумку сидіння виходить з двох «крил», які при складанні опускаються вниз.
 Рада! За таким же принципом можна виконати і дерев'яний столік. Одне, для нього будуть потрібні деталі великих розмірів. В результаті вийде відмінна складні меблі для проведення пікніків.
 На цьому дерев'яний розкладний стільчик готовий. Ось, мабуть, і вся основна інформація про виготовлення цих меблів.




D:\школа\труди\kak-sdelat-skladnoj-stul-svoimi-rukami-chertezh-2 (1).jpgD:\школа\труди\kak-sdelat-skladnoj-stul-svoimi-rukami-chertezh-2 (1).jpg
  1. ЗАКЛЮЧНИЙ ЕТАП
Оцінка вартості виробу
Визначення собівартості об’єкта проектно-технологічної діяльності здійснюється за формулою: С = См + Ср + Се + Са,
де См – вартість матеріалі, Ср – вартість роботи, Се – вартість електроенергії, Са – вартість амортизації.
  1. Вартість матеріалів (См)
Матеріали, які слід придбати для виготовлення виробу, подано в таблиці 
Розрахунок вартості матеріалів
з/п
Назва матеріалу
Ціна за одиницю, грн.
Витрати матеріалів, м3
Вартість витрат, грн.
1.
сосна
2300 (за 1 м3)
0,05
115
2.
саморези
30 коп( за 1 шт)
24
7, 20
3.
Болт,гайка
5 гр. за пару
6 пар
30
4.
лак
150 гр. за 1л.
200 грам
30

Разом
182,20
2. Вартість роботи (Ср)
Середня заробітна плата в Сумській області – 2841 грн.
Робочих днів на місяць – 21.
Тривалість робочого дня –8 год.
Вартість 1 робочої години – 2841 : (21 х 8) = 16 грн. 91 коп.
Тривалість виконання спроектованої виробу – 3 год. на день протягом 3 робочих днів – 3 х 3 = 9 год.
Вартість виконаної роботи - Ср = 152 грн. 19 коп.
  1. Собівартість виробу (C)
Розрахунок собівартість виробу
з/п
Витрати
Вартість витрат, грн.
1.
Вартість матеріалів
182,20
2.
Вартість роботи
152,19
3.
Вартість електроенергії
0
4.
Амортизаційні витрати
0

Разом
334,39

Визначення величини прибутку (20%)
П = 0.2 · 334,39 = 66,88 грн.
Можлива вартість виробу
В = С + П = 334,39 + 66,88 = 401,27 грн.
ВИСНОВОК

Як ми з'ясували, створити самостійно дерев'яний стілець дійсно дуже просто. Необхідно лише скласти креслення і відповідно до нього нарізати рейки певної довжини, які згодом скріплюються саморізами і болтами.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:
http://stroyka-gid.com.ua/remontna-maysterny/7094-derevani-rozkladni-stilzi.html


C:\Users\Александр\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\IMGP0008.jpg










C:\Users\Александр\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\IMGP0009.jpg

3 комментария: